Tahini – sekret kuchni Bliskiego Wschodu. Jak wprowadzić krem sezamowy do codziennej diety?

Pasta tahini wywodzi się z kuchni Bliskiego Wschodu, ale dziś jest znana i uwielbiana na całym świecie. To nic innego jak krem wyprodukowany ze zmielonego sezamu, który ma charakterystyczny smak oraz szereg pozytywnych właściwości. Pastę tę wykorzystuje się w wielu potrawach na Bliskim Wschodzie, ale też kuchni śródziemnomorskiej, a nawet japońskiej i chińskiej; mnóstwo wielbicieli znalazła również w Europie. Dlaczego warto jeść tahini i w jaki sposób wprowadzić krem do codziennej diety? Podpowiadamy!

Czym jest pasta tahini?

Krem tahini - już sama ta nazwa brzmi orientalnie i egzotycznie. Jest to nic innego, jak pasta wyprodukowana ze zmielonego sezamu. Te małe, jasne lub ciemne ziarenka kryją w sobie wielkie bogactwo witamin i składników mineralnych. Wiedziano o tym już w starożytności - w Egipcie, Indiach czy Babilonie sezamowi przypisywano wielką moc. Dziś tahini jest powszechnie wykorzystywanym składnikiem potraw szczególnie na Bliskim Wschodzie, w północnej Afryce oraz w kuchni chińskiej, japońskiej i koreańskiej.

Jak powstaje krem sezamowy tahini?

Tahini powstaje w prawie taki sam sposób, jak masło orzechowe, dlatego często zwane jest również “masłem sezamowym”. Produkcja kremu polega na zmieleniu sezamu na gładką masę. Aby uzyskać jasny kolor, jednolitą konsystencję i pozbyć się gorzkiego smaku, ziarna są wcześniej łuskane. Ważne jest, aby krem tahini wykonany był w 100% z sezamu. W sklepie online z orzechami, bakaliami i zdrową żywnością Promienie Słońca można znaleźć pastę bez dodatku soli, cukru, oleju palmowego oraz szkodliwych konserwantów.

Jakie właściwości odżywcze ma pasta tahini?

Sezam, z którego powstaje pasta tahini, ma wiele pozytywnych właściwości. Zawiera mnóstwo witamin, minerałów i składników odżywczych cennych dla ludzkiego organizmu. Jest bogatym źródłem między innymi białka roślinnego, nienasyconych kwasów tłuszczowych (linolowego i oleinowego), błonnika pokarmowego, wapnia, magnezu, żelaza, cynku, fosforu, miedzi, a także kwasu foliowego, kwasu omega-3 i witamin z grup B, witaminy A czy witaminy E. Dodatkowo zawiera antyoksydanty, które opóźniają rozwój wolnych rodników. Doskonale sprawdzi się w diecie osób, które unikają nabiału, będzie również znakomitym składnikiem posiłków dla wegan i wegetarian, zapewniając im pełnowartościowe białko złożone z najwyższej jakości aminokwasów.

Jakie korzyści dla zdrowia ma wprowadzenie tahini do diety?

Witaminy i składniki mineralne zawarte w ziarnach sezamu mają bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Przyczyniają się między innymi do:

  • poprawy wydajności układu sercowo-naczyniowego;
  • zahamowania rozwoju różnych chorób (w tym nowotworowych, cukrzycy, miażdżycy, choroby wieńcowej, choroby Parkinsona czy Alzheimera);
  • regulacji procesów trawiennych i wspomagania układu pokarmowego;
  • obniżenia poziomu złego cholesterolu we krwi;
  • poprawy stanu układu kostnego, paznokci, włosów i skóry;
  • uregulowania gospodarki hormonalnej;
  • zmniejszenia stresu, wsparcia układu nerwowego;
  • wzmacniania pamięci i koncentracji, wspomagania procesów myślowych.

Czy tahini może wywoływać reakcje alergiczne?

Warto pamiętać, że sezam - podobnie jak na przykład orzechy - to silny alergen. Osoby ze skłonnościami do alergii oraz astmatycy powinni szczególnie uważać na jego spożywanie. Na początku warto spróbować małych ilości i sprawdzić, czy nie wystąpiły jakiekolwiek niepożądane reakcje alergiczne.

Krem tahini - z czym to się je?

Dostępny w sklepie online Promienie Słońca krem tahini to doskonały składnik wielu potraw. Nadaje daniom specyficznego, orzechowo-sezamowego smaku o lekko orientalnym charakterze. Sprawdzi się zarówno do przekąsek, jak i głównych posiłków. Krem sezamowy tahini można wykorzystać między innymi do:

  • różnych sosów, dressingów i dipów;
  • hummusu i past warzywnych;
  • chałwy, ciastek, lodów i innych dań na słodko oraz wypieków (na blogu sklepu online Promienie Słońca można znaleźć przepis na tahini rolls);
  • baba ghanoush - popularnego dania kuchni arabskiej;
  • zup, między innymi z ciecierzycy, soczewicy, marchewki, kalafiora czy batatów;
  • dań obiadowych, na przykład do makaronu z suszonymi pomidorami.

Czy krem tahini jest kaloryczny?

Krem sezamowy tahini to dość kaloryczny składnik potraw i przekąsek. W 100 gramach produktu znajduje się około 570 kcal. Jednak charakterystyczny, intensywny smak pasty sprawia, że raczej nie spożywamy jej w zbyt dużych ilościach. Kupując tahini, zawsze warto zwracać uwagę na skład - nie powinno być w nim żadnych konserwantów, regulatorów, barwników, oleju palmowego, cukru i soli. Pasta z łuskanych ziaren sprawi, że konsystencja będzie miała jasny kolor, a smak będzie pozbawiony specyficznej goryczy.

Komentarze

Copyright © zacisze kuchenne