Jak wybrać idealny zlewozmywak?
Jak wybrać idealny
zlewozmywak?
Materiały
wykorzystywane do produkcji zlewozmywaków.
Zlewozmywaki ceramiczne
Z czego produkuje się zlewozmywaki? Od lat niesłabnącą popularnością cieszą się modele ceramiczne. Trudno się temu dziwić - są one niezwykle solidne i odporne na uszkodzenia. Czyni to z nich idealne rozwiązanie dla osób nie posiadających zmywarki, które każdego dnia myją duże ilości naczyń. Solidność ceramiki to zasługa jej dużej gęstości oraz wypalania w temperaturze sięgającej 1000 stopni Celsjusza. Sprawia to, że zlewozmywaki tego typu są odporne zarówno na obicia, jak i zarysowania. Do ich atutów zaliczyć można także łatwość w utrzymaniu w czystości oraz estetyczny wygląd. Są jednak dość drogie.
Zlewozmywaki
granitowe
Drugie z dostępnych rozwiązań to zlewozmywak granitowy. Jest on odporny zarówno na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, do jakich może dojść podczas codziennego użytkowania, jak i temperatury do 280 stopni Celsjusza. Zlewozmywaki tego typu prezentują się niezwykle estetycznie, ciesząc oko. Dostępne są one w wersji jasnej oraz nieco ciemniejszej. Pokrywać mogą je różnego rodzaju zdobienia. Granitowe zlewozmywaki to znakomite rozwiązanie do kuchni urządzonych w stylu nowoczesnym oraz minimalistycznym. Aby na ich powierzchni nie osadzał się kamień, pamiętać należy o ich odpowiedniej pielęgnacji. Zlewozmywaki granitowe to idealne połączenie korzystnej ceny i trwałości, przez co są obecnie najchętniej kupowane.
Zlewozmywaki akrylowe
Na rynku spotkać można się również ze zlewozmywakami akrylowymi. Ich niewątpliwym atutem jest niska cena. Najtańsze modele zlewów tego typu to koszt zaledwie około 150 złotych. Jako że akryl posiada nie porowatą powierzchnię, nie trzeba się tu obawiać o zabrudzenia osadzające się na jego powierzchni. Do wad takich zlewozmywaków zaliczyć można natomiast to, że nie są one odporne na wysokie temperatury.
Zlewozmywaki stalowe
Kolejna propozycja to zlewozmywak stalowy. Do czynienia możemy mieć z modelami ze stali szlachetnej oraz chromowo - niklowej. Pierwsze z nich są odporne na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury oraz łatwe w utrzymaniu w czystości. Główną zaletą drugich jest niska cena.
Zlewozmywaki kompozytowe
W wielu kuchniach znaleźć można zlewozmywaki kompozytowe, które na pierwszy rzut oka do złudzenia przypominają kamień. Do ich produkcji wykorzystuje się żywice oraz pochodne granitu.
Zlewozmywaki szklane
Miłośnikom niebanalnych, przykuwających wzrok zlewów, polecić można modele szklane. Najlepszym rozwiązaniem do kuchni są zlewozmywaki ze szkła hartowanego, które jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury.
Liczba komór,
sposób montażu i wymiary zlewozmywaka
Co jeszcze warto wiedzieć wybierając zlewozmywak?
Warto, aby posiadał on ociekacz, na który odstawić będzie można mokre, umyte naczynia. Wyróżnić można zlewy prawo- oraz lewostronne oraz odwracalne, które zamontować można w dowolny sposób, w zależności od indywidualnych potrzeb i upodobań. Warto wspomnieć tutaj także o zlewozmywakach narożnych, które, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do montażu w rogu pomieszczenia. Stanowi on idealne rozwiązanie do małych pomieszczeń, pozwalając zaoszczędzić sporo miejsca.
Jeżeli chodzi o sposób montażu, wyróżnia się zlewozmywaki wbudowane, które umieszcza się w blacie szafki, nakładane, które zamontować można na dowolnej szafce oraz podwieszane, które zakłada się na dolną część blatu.
Zlewozmywaki różnić mogą się od siebie także głębokością. Wynosić może ona 14, 16, 18 lub 20 centymetrów. Parametr ten należy dopasować do częstotliwości zmywania. Głębsze zlewy znacząco ułatwiają mycia dużych naczyń, takich jak garnki czy patelnie.
Niemniej istotnym parametrem jest grubość zlewozmywaka. Nie powinien być on zbyt cienki - po pewnym czasie może bowiem ulec obiciu. Szukając solidnego zlewu, który posłuży przez długi czas, warto postawić na model o grubości około 0,8 mm
Ja mam zlewozmywak granitowy i jestem bardzo zadowolona.
OdpowiedzUsuńChyba większość z nas ma zlewy granitowe, są na parwdę trwałe
Usuń